Prolnutí v Illustratoru – videotutoriál

Je to sice poněkud obehrané téma, ale v různých diskuzích se dotazy na to, jak vytvořit podobný efekt, opakují zas a znovu, takže třeba to opět někomu pomůže. Pomocí poměrně jednoduchého postupu získáte během chvilky efektní pozadí nebo grafický prvek do vašeho projektu. Nemusím snad ani zdůrazňovat, že můj „pseudotutoriál“ je pouze jednou z mnoha variant užití efektu, a že experimentování a zkoušení tisíců dalších možností je už jen a jen na vás. Myslím, že video je snad více než názorné, ale přesto ve zkratce pár základních bodů...

1) Vytvořte pomocí pera, tužky apod. nebo klasických objektových nástrojů (obdélník, hvězda, spirála, ...) dva či více objektů libovolného tahu nebo i výplně.
2) Všechny objekty označte, poklepejte doubleklikem na nástroj Prolnutí, upravte Volby prolnutí a vytvořte samotné prolnutí pomocí stisku command+option+B (na PC ctrl+alt+B).
3) Pomocí nástroje Přímý výběr (bílá šipečka) můžete editovat jednotlivé body vzniklé grafiky, přebarvovat tah či výplň, měnit tloušťku tahu atp. Také je možno upravovat parametry samotného prolnutí. Stačí opět vše označit a znovu poklepat na nástroj Prolnutí. Upravte parametry (pomocí zapnuté funkce Náhled můžete vše v reálném čase pěkně kontrolovat) a klikněte na OK.
4) Na závěr (pokud má být výstupem stoprocentně vektorová grafika) je potřeba vše převést na křivky pomocí Objekt > Rozdělit.

No a teď už můžete kouknout na zmiňované video:Příklady použití efektu Prolnutí:blog comments powered by Disqus
© 2005–2018 Mach Napište mně