20.–23. srpna 2011 – Broumovské stěny a Góry Stołowe

V Broumovkách už jsme jednou s manželkou byli a líbilo se nám tam teda moc. Takže když tam letos parta známých jela na týden s dětmi a v jimi zamluvené chalupě byly volné postele, neváhali jsem ani chvilku.

poznamkaPozn.: Do fotogalerie k výletu (100 fotek!) se dostanete buď přes odkaz na konci článku nebo kliknutím na kteroukoliv fotku v článku.

V sobotu přesun do malé dědinky Hlavňov, což je moc pěkná obec se statky broumovského typu a roubenými podhorskými chalupami. Po ubytování následuje chvilka courání po vesnici, omrknutí hospod, příjezd dalších „účastníků zájezdu“ a hurá ke grilu a ohni na zahradě za chalupou. Děcka čučí na horkovzdušný balon, na popud rodičů volají „Ahóóóóóóóóóój“ a z nízkoletícího balonu se podvečerem nese v odpověď „Ahóóóóóvnóóóóóóó“ :o)))

Broumovky2011-balon

Brzké nedělní vstávání, snídaně a hurá do lesů a na kopce. Jdu se třema babama, ale je to fajn :o) Nad Hlavňovským rybníkem trošku kufrujeme, ale brzo narážíme na modrou a hezkými lesy a kolem roklí frčíme na rozcestí u Suchého dolu. Tam se chvilku rozhodujeme, zda se půjdem podívat na Kamenné hřiby a Broumovskou vyhlídku, ale manažerka Jana rozhoduje, že ne… že mnohem hezčí to bude přímo nahoru po žluté. Budiž ;o) Vyšlápnem kopec a přes Ovčín jdeme vyhlídnout na Broumovskou kotlinu z Modrého kamene. No a pak už to štrádujeme úžasnými lesy plnými balvanů a skal po červené po hřebeni Broumovek směrem k velmi známé vyhlídce Supí hnízdo.

Broumovky2011-vyhled-od-Ovcina

Tam je samozřejmě lidí jak much na kobylincu (neděle, krásný slunečný počasí), ale přesto se chvilku nahoře kocháme výhledy přes kotlinu směrem k Polsku a na pravou stranu přes Korunu k Hejšovině. Ze Supího hnízda kolem Bumbrlíčka, nad Kovářovou roklí, přes Skalní divadlo a krásné březové háje pak docházíme až na Hvězdu. Tady je samozřejmě taky lidí jak na pouti, ale hlad už je k nevydržení, takže zapadáváme do opravdu svébytného interiéru turistické chaty Hvězda a cpeme se jak zjednaní. Ceny nadprůměrné, jídlo velmi průměrné, obsluha tak bodrá a žoviální, že by jeden zaplakal. Ale ten výhled z terasy restaurace je dokonalej.

Po jídle nás jedna spoluturistka opouští a maže dolů do Hlavňova, ale já s Ájou a kámoškou jdem ještě obšlápnout kolečko na druhou stranu od Hvězdy. Scházíme po zelené pod hřeben a po hnusné asfaltce vedoucí hnusným lesem jdem až na rozcestí Hony. Jestli můžete, tomuhle úseku se vyhněte – fakt to za to nestojí. Po žluté sbíráme ztracené výškové metry a šplháme zpět na hřeben až na Strážnou horu. Z vyhlídky je sice kvůli vzrostlým stromům prdlajs vidět, ale jako drobný skalní labyrint to vůbec není špatný.

Chceme dál pokračovat po žluté, ale zjišťujeme, že je přemalovaná na modrou. Tak si na to dejte kdyžtak pozor, v tištěných mapách i na Mapy.cz je ještě pořád žlutá. Pokračujeme po hřebeni a kocháme se jak nádhernou přírodou, tak občasnými vyhlídkami. Tenhle kousek hřebene mezi Strážnou horou a Hvězdou je podle mě jednou z nejkrásnějších částí celých Broumovek. Rozhodně doporučuji, i kdybyste měli jít z Hvězdy tam a zase zpátky stejnou cestou (slízat dolů na výše zmíněnou zelenou značku s odpornou asfaltkou fakt nemá cenu!). Spousta balvanů, skal, labyrintíků, prolézaček, … paráda.

Broumovky2011-cestou-od-Strazne-hory-k-Hvezde

Závěr cesty nám zpestřuje můj skoropád do menšího rašeliniště a setkání s hnízdem rozdrážděných vos :o) Na Hvězdě dáváme ve stánku U Loupežníka studenou točenou malinovku a vracíme se kousek po červené nad Kovářovu rokli, kterou pak sestupujeme dolů. Tenhle překrásnej úsek už mě dostal před třemi roky a pořád je to tady parádní.

Broumovky2011-Kovarova-rokle

Dole u Hlavňovského rybníka dáváme v příjemné hospůdce na hrázi jedno orosený a mažem na chalupu. Večer přiváží kámoš bečku i s chlaďákem a u grilu a ohýnku je po čertech příjemně :o)

Broumovky2011-trasa-den1

Na pondělí jsme vymysleli výlet do nedalekého Polska na Błędne skały a Wielki Szczeliniec (častěji označován vyslovitelnějším názvem Hejšovina). Dneska je sestava dokonce já plus čtyři (!) ženský, ale co už teď :o))) Celá oblast je známa jako Park narodowy Gór stołowych a je to trošku něco jako náš Adršpach. A to bohužel i co do počtu návštěvníků :o( Pod labyrintem Błędnych skał se s autem čeká dole u závory na vjezd nahoru (jednosměrka – pouští každou půlhodinku) a za vjezd se platí (€3 za auto). Nahoře se znovu platí za vstup do labyrintu (tuším jsme dávali 50 Kč za osobu – všude v téhle oblasti berou naše koruny v pohodě). Lidí je tam v sezoně bohužel fakt hafo, ale labyrint je hodně zajímavej. Některý průlezy jsou tak uzounký, že korpulentnější člověk by neměl šanci. A to neříkám ze srandy, ale smrtelně vážně. Docela nás udivilo, že to tam Poláci nemají někde u vstupu napsaný… nedovedu si představit, co by tam nějaký hromotluk u některých škvír uprostřed labyrintu dělal. Myslete na to!

Broumovky2011-Bledne-skaly

Od Błędnych skał se autem přesunujeme k Hejšovině. Auta se nechávají na velkém placeném parkovišti na poli u obce Karłów. Nahoru opět míří davy lidí a navíc se některý boční trasy v době naší návštěvy opravují a je tam vstup zakázán :o( Takže hordy návštěvníků nemají šanci se „rozptýlit“ a jak ovce se v zástupu drápeme nahoru. Chvilku špekulujeme, jestli to nezabalíme, ale když už jsme tady, tak tam vylezeme. U turistické chaty nahoře dáváme kafčo (opět bezproblémové placení v Kč) a kocháme se úžasným výhledem na Korunu (vyhlídka na kraji Broumovských stěn) a do Broumovské kotliny. Za vstup do skalního labyrintu se opět platí, ale stojí to za to. V části zvané Peklo (hluboká rozsedlina) je v tomhle hrozným vedru krásně osvěžující chladno a i další části jsou parádní. Na závěr cesty vás čekají dvě úžasný vyhlídky na kraji této stolové hory, po pravé straně se na obzoru rýsují naše Orlické hory.

Broumovky2011-Hejsovina

Sestup dolů, ještě jeden pohled od auta zpět k Hejšovině, nad kterou se zrovna objevuje úžasnej cumulus a frčíme zpátky do Česka. Pokud se rozhodnete k návštěvě těchto bezesporu krásných míst, zapřemýšlejte, zda nebude lepší se sem vydat mimo sezonu (jaro, podzim). Jinak večer za chalupou opět oheň, špekáčky, pivko, vínko, … neskutečná pohoda :o)

Broumovky2011-trasa-den2

Úterý je pro nás s Ájou bohužel posledním dnem, protože pracovní povinnosti volají, ale jelikož nás bere kamarádka autem až po obědě, tak proč nevyužít nádherného dopoledne ještě k jednomu výletu…? A ten byl! Upřímně řečeno, nevím, jak se k tomu postavit, protože jsme v podstatě porušovali zákon tím, že jsme se cíleně pohybovali v národní přírodní rezervaci mimo značené cesty. Vím, že se to nemá, ale na druhou stranu je Písková rokle už natolik známá a prošlapaná, že se údajně uvažuje o zřízení regulérní turistické stezky. Nebudu vás k ničemu podobnému nabádat a nebudu tady ani prozrazovat její přesnou polohu, ale kdo bude mít zájem, potřebné informace na internetu bez problémů dohledá.

Vyrážíme celkem brzo a krásné ranní světlo nás provází první pohodovou částí rokle, která je v těchto místech velmi podobná rokli Kovářově. Už si říkáme, že to bude pohodička, ale to už se vynořují první přechody přes klády, exponovanější úseky, prolízačky, skoky atd. Ani moc nefotím, protože je potřeba dávat pozor na každém kroku.

Broumovky2011-Piskova-rokle1

V jednom místě se zasekneme natolik, že přemýšlíme i o návratu stejnou cestou zpět, protože se nám zdá, že dál to prostě nikudy nejde. Nakonec se tak nějak bokem vydrápu o kousek výš a vytahuji zbytek výpravy přes místo, které by samotný člověk asi jen těžko zdolával. Po chvilce mordování jsme nahoře, ale problém je, že absolutně netušíme kde :o) Kámoš nás zásobuje historkami o tom, že i do relativně malých Broumovek vyráží občas záchranáři a policajti hledat ztracené turisty (naposled prý osm policistů hledalo dva návštěvníky a až je ve skalách našli, tak volali kolegům, že je všechno OK, že jsou všichni nezranění apod., ale že by bylo potřeba, aby se někdo vydal hledat teď i je, protože vůbec neví, kde jsou a jak zpátky :o))).

Přeskakujeme ze skalky na skalku, chodíme sem a tam, přelézáme, podlézáme, … hledáme cestu zpět k civilizaci. Bavím se naprosto královsky, protože příroda je tady úžasná… skály, balvany, rokliny, vřes, borůvčí, březový hájky, … paráda!

Broumovky2011-nad-Piskovou-rokli

Po pár desítkách minut nás to vyplivuje kousíček od Supího hnízda a záchranáře tak tentokrát volat netřeba :o) Na Supím hnízdě ani noha (je relativně brzo), takže si tam asi dvacet minut hovíme naprosto sami a kocháme se v klidu výhledem do kotliny. Za chvilku přichází kámoška se synkem (šli nám naproti od Hvězdy) a opět naší oblíbenou Kovářovou roklí sestupujeme všichni dolů do Hlavňova.

Broumovky2011-Kovarova-rokle2

Celý tenhle zatraceně povedený výlet zakončujeme v hospodě na hrázi Hlavňovského rybníka, kde jsem dostal ta‑ko‑vou dršťkovku, že se olizuji dodnes!

Co závěrem? Že Broumovky a okolí jsou opravdu nádherným kusem naší vlasti a dovolím si návštěvu těchto míst skutečně doporučit.

FOTOGALERII Z VÝLETU NAJDETE ZDE!!!

Na výšlapu jsem nacvakal i materiál na nějaké spojovačky, takže kdo má zájem se porozhlédnout po Broumovkách a okolí ve velkém rozlišení, ať pohledá v příslušné sekci fotogalerie tohoto webu.

blog comments powered by Disqus
© 2005–2018 Mach Napište mně