Češtinářské okénko

Po delší době zase pár drobností o naší mateřštině…

Mějte hezký den


Mor, zmíněný v titulku, se šíří republikou snad ještě víc, než bazény na dvě tempa a megatrampolíny po českých a moravských zahradách… Samozřejmě chápu, a několikrát už jsem to tady taky zmiňoval, že jazyk se vyvíjí, mění, posunuje. Občas mě teda ale některé výrazy a fráze přivádí k šílenství a jednou z takových je ono kravsky počeštělé Have a nice day.
U Jóviše, to skutečně musíme přebírat všechno jako oslíci a papouškovat jako nesvéprávní? Vždyť je to hrozně nepřirozené a ten rozkazovací způsob v češtině trhá uši víc než zpěv Kateřiny Brožové. Co si to vůbec moderátoři všech možných stanic dovolují, mně rozkazovat, že MUSÍM MÍT hezký den…?! Čert vás vem i s vašimi „hezkými dny“! A to platí i pro vás, jinak velesympatická držitelko ceny Týtý, Danielo Písařovicová!


Euro bez eura, jako město bez města! SAKRA!!!


Už jsem tady o tom kdysi psal a musím zas a znovu! Je neuvěřitelné, jak se zlozvyk NEskloňovat název evropské měny rozšířil a zakořenil a jak často je slyšet ono typicky hovadsky zprzněné „Stálo to dvacet euro…“. Copak byste řekli, že jste si koupili zmrzlinu za 13 koruna?!?!? Neřekli, protože je to hrozný a hlavně špatně. Tak proč to děláte euru? Vždyť je to úplně to samé!!! A hodně smutné je, že neskloňování názvu zmíněné měny bují třeba i mezi makléři v ekonomických TV rubrikách, tedy mezi těmi, již výraz euro musí „mít v puse“ každý den stokrát a přesto jsou schopni ho prznit v jakémkoliv živém vstupu na ČT24 :o(

Bacha na platýse!


Je to zajímavé a řekněme až nečekané, ale slovo platýs se skutečně píše s „es“ na konci a platí to samozřejmě i pro všechny pády tohoto slova. Úsměvné pak je, když si např. manželka kdysidobréhoherce Miroslava Donutila pojmenuje restauraci s češtinářskou chybou v názvu :o)

Pro dnešek vše, kupte si u Platýze na Národní kafe za dvě euro a mějte hezký den!

Edit: Omlouvám se paní Donutilové i vám, čtenářům. Více viz komentáře pod článkem.

blog comments powered by Disqus
© 2005–2018 Mach Napište mně