Předvánoční bratislavské punčování

Na vánočních trzích ve Vídni už jsme byli, letos padla volba na Blavu. Mimochodem, pomalu se z těchto výletů stává tradice, příští rok je plánovaná Budapešť. Razíme ráno rychlíkem z Brna v sestavě já, Ája, Kamil a Halka a za necelé dvě hoďky už vystupujeme na (poměrně neútulném) bratislavském hlavním nádraží. Celé dopoledne jsme věnovali courání po moc pěkném historickém centru a pojídání a popíjení dobrot na obou náměstích, kde vánoční trhy probíhají. Výborný jsou bronzový sochy chlápka čumícího z kanálu a fotografa za rohem :o)Následuje krátký špacír po nábřeží Dunajevýšlap na hrad. Na rovinu - Bratislavský hrad je ošklivý. Prosím všechny potenciální slovenské čtenáře, ať se nezlobí, jde jen o můj subjektivní názor, ale je to prostě nezajímavá krychle... a kde nic, tu nic. Výhled na Dunaj je sice pro našince impozantní, na Petržalku však již méně :o) Všude je turistů jak much, fučí ledový vítr, tak radši mažem z hradu dolů, zpět mezi útulné stánky s túze dobrým punčem.Nejen pitím je však člověk živ, tak hledáme restauraci, kde bychom si dali oběd. V poměrně hezké sklepní hospůdce se bavíme tím, že v podstatě cokoliv si objednáme, tak nemají :o)

Ovocný čaj?
Prepáčtě, jenom černý.
Americké brambory?
Jejda, zrovna došly.
Nivovou omáčku?
Mohla by být tatarská?
Horké jablko nebo horkou čokoládu?
Jééé, nestačila by obyčejná káva?
Vykostěné kuřecí stehno?
Aj, pardon... pouze s kostí (že jsme ve finále dostali bez varování prsíčka už byla jen třešnička na dortu :o))

Ale co? Máme dobrou náladu, je sobota, punč na náměstí už zase čeká, tak co bysme dělali peklo... Platíme (Kamil s Ájou ještě vyhádají zpátky 30 kaček za tatarku, kterou jsme vůbec neměli) a hurá zpátky na punč. Kamil to do sebe lije jak vodu a začíná být veselo. Pohupujeme se v rytmu vánočních koled, Kamil navrhuje vlítnout na opuštěné pódium :o) V nejlepším se má ale přestat, takže vzhůru na vlak a tydýt zpět do Brna. Kamil nemíní v punčování přestat (jednu chvíli už chtěl i punč-ocháče :o)), a tak jsme nuceni místo k autu se ještě v ledovém větru trmácet na Svoboďák a dokrmovat punčovou opici :o) Posléze ještě zakončujem tuhle povedenou sobotu slušnou kalbou doma v Rosicích...

Resumé: Skvělý den plný srandy a punče :o) Bratislavské historické centrum plné nádherných uliček, podloubí, zákoutí, obchůdků, kavárniček atd. je opravdu překrásné. Vánoční trhy opravdu vánoční, bez jakýchkoliv „ťamanských serepetiček“... spousta rozmanitých jídel, řemeslných výrobků (a několika druhů výtečného punče :o)) za slušné ceny. Všude čisto, spousty odpadkových košů a pracovníci úklidové čety procházející náměstím a neustále udržujícím vše v čistotě a pořádku. Jak tristně pak z tohoto srovnání vychází Brno!!!Na Svoboďáku o vánočních trzích bordel jak v tanku (ráno, přes den, večer, kdykoliv, ...), dvě (slovy dvě) popelnice přetékající odpadky, punč jalový, naředěný a ještě dražší v českých korunách než ty silné dobroty v Blavě ve slovenských, stánky s tričky s dementními nápisy, povlečením, podprsenkami a podobným „vánočním“ zbožím... Na Masaryčce místo útulných kavárniček a obchůdků (ČEST VÝJIMKÁM!!!) samé sračky typu „Vše za 39,–„, „Výprodej“ atp. Smutné, velmi smutné srovnání... Takže klobouk dolů, bratia, do Bratislavy se kdykoliv rád vrátím... máte tam pěkně útulno :o)

FOTOGALERIE Z VÝLETU ZDE

blog comments powered by Disqus
© 2005–2018 Mach Napište mně