2. 9. 2018 – houby v okolí Rosic

Neděle procouraná v deštěm nacucaných lesích – po té dvouměsíční Sahaře něco takřka neuvěřitelného... i kdybych nenašel ani fň, tak by mně to šlapání v mokrém listí a blátě za to stálo :o) Nádhera! Sice to chce po těchto vydatných deštích ještě týden, dva vydržet, ale už teď se zadařilo něco málo najít.

Moc potěšila hlíva plicní, ze které byla parádní polévka. Tři malé plodnice sírovce žlutooranžového jsem nechal na třešni a švestkách, a doufám, že jednak dorostou, a druhak, že mě někdo se sklizní nepředběhne. Já už ho, cifix, musím ochutnat i z ovocného stromu! :o) Velkou radost mně udělala kráterokrčka třešňová, ale byla, mrcha, moc vysoko, takže fotka je jen taková jakože dokumentační :o)
Hlíva plicní – jedlá

Sírovec žlutooranžový – jedlý


Kráterokrčka třešňová – nejedlá


Když už jsem byl u těch třešní, tak jsem si párkrát cvaknul i klejotok. Sadaři z něj radost nemají, ale vizuálně je to hezká záležitost.
Ušiska po deštích nabobtnala takřka okamžitě a potkal jsem ještě malou skupinku špičky obecné. Sklidil jsem krásný šťavnatý sírovec z vrby, na závěr pozdravil hlemýždě a šel na tři :o) Krásnej den! Tak snad už to teď začne být v lesích jen a jen veselejší...


Boltcovitka bezová ucho Jidášovo – jedlá


Špička obecná – jedlá


Sírovec žlutooranžový – jedlý


Hlemýžď zahradní

blog comments powered by Disqus
© 2005–2018 Mach Napište mně