7. 10. 2018 – houby v okolí Tetčic

V neděli jsem skočil prozkoumat mladé bory, ale jsou vyprahlé na troud a neroste v nich vůbec nic :o( Tak jsem to stočil k jednomu z potůčků v naději, že aspoň tam bude vlhko…

Když jsem si pak uvědomil, že ta prašná cestička, kterou už asi půl hoďky jdu, je právě ten potok, bylo mně jasné, že to nebude žádná sláva :o) Ale nakonec se před objektiv přecejen něco dostalo a dokonce i celkem zajímavé věci. Pestřec z mladé dubiny by mohl pravděpodobně být Scleroderma cepa (žlutavý nebo též cibulový)… všechny znaky i ekologie sedí. Pokud by to byl on, tak radost – zase tak běžný prý není. Nejedlá třepenitka cihlová sice běžná je, ale když nic moc jiného není, cvaknul jsem i ji.


Pestřec (snad) žlutavý – jedovatý
Třepenitka cihlová – nejedlá


Bedla ostrošupinná rozhodně taky není houbou, kterou by člověk nacházel na potkání. Pokud ji neznáte, dobře si ji prohlédněte – jde o velmi jedovatou houbu, některé plodnice se jedovatostí údajně mohou vyrovnat i muchomůrce zelené! No a ty dvě mladé růženy tam pózovaly tak nádherně, jakoby o fotku přímo žadonily :o)
Bedla ostrošupinná – jedovatá


Muchomůrka růžovka – jedlá


Následně došlo na další velejedůvku, a to známou závojenku olovovou. Pak na mě zasvítila překrásná trojice šupinovky nádherné a té jsem teda rozhodně odolat nemohl :o) Doma na zahradě jsem si pak ještě cvaknul autolýzu hnojníku obecného. Nakonec i přes to sucho celkem úspěšná fotohoubovycházka ;o)


Závojenka olovová – jedovatá


Šupinovka nádherná – nejedlá
Hnojník obecný – za mlada jedlý. Jakmile se u něj začne objevovat černání plodnice, začal její rozklad (tzv. autolýza) a houba už není ke konzumaci

blog comments powered by Disqus
© 2005–2018 Mach Napište mně