Mac OS X 10.7 Lion – první zkušenosti

Tak jsem nevydržel a upgradoval taky :o) A tímto příspěvkem se zařazuji po bok všech, kteří už svoje první názory na nový macovský systém sdělili. Na závěr malá anketka pro vás…


Instalace

Za prvé hlásím naprosto bezproblémové stažení z AppStore a naprosto bezproblémovou instalaci (upgrade ze Snow Leo). Podle různých diskuzí měli někteří uživatelé problémy s Mail.app i další, ale já zvedám palec vysoko nahoru. Za mizerných šest stovek mít během hodinky a asi tak na deset kliknutí na stroji nový systém – tomu říkám Apple filozofie.

poznamkaPozn.: Počítejte s tím, že po instalaci si bude Spotlight indexovat celý disk (což je pochopitelné a nutné) a po tuto dobu bude odezva počítače o něco pomalejší. Nejlépe uděláte, když to necháte proběhnout přes noc ;o)

Čeština

Popravdě řečeno, šel jsem do upgradu s přesvědčením, že si rozhodně nechám jako jazyk systému angličtinu. Nicméně jsem nakonec podlehl a nainstaloval to v mateřštině s tím, že není problém kdykoliv jazyky vyměnit. A řeknu vám, asi to už neudělám :o) Sice si na některé výrazy asi budu chvilku zvykat (Preview – Náhled, Library – Knihovna, Home – Domov, …), ale přesto asi u té češtiny zůstanu. Naštěstí jak Spotlight, tak Alfred v pohodě vyhazují správné výsledky, i když napíšete výraz v angličtině.

Vzhled

Samozřejmě co člověk, to názor, ale mně se nový vzhled grafických prvků systému líbí. Hlavně ty jen malilinko zaoblené rohy např. u loading baru, butonků atd. Někteří uživatelé si stěžují na vzhled Adresáře a iCalu, ale iCal jsem snad ještě nikdy nepoužil (nepotřebuji ho) a Adresář používám velmi málo a navíc se mně tak hnusnej nezdá ;o) A kdyby to někdo, jó, nepřekousnul, tak tady je návod, jak to změnit.

gui-loading-bar-buton

Rolování

Jednou z nejdiskutovanějších věcí je defaultní obrácení směru při rolování. Možná že ti, kteří déle používají iPhone nebo iPad, kde je to také tak, s tím problém nemají, ale přepnutí na původní směr posuvu bylo snad první věcí, kterou jsem po instalaci udělal :o) Co se mně ale líbí hodně je fakt, že posuvníky nejsou standardně vidět a objeví se až v okamžiku, kdy začnete rolovat. A jejich decentní šedý minimalistický vzhled je úžasný.

lion-smer-posuvu

lion-posuvnik

Gesta

Nemám sice touchpad, ale i s MagicMouse je to bomba. Listování v historii, vyvolání Mission Control a pohyb mezi jednotlivými plochami… paráda.

Mission Control

Super věc!!! Podle mě je tohle sjednocení leopardích Spaces, Dashboardu a Exposé dokonalé, intuitivní, efektivní a strašně rychle jsem si na to zvykl.

lion-mission-control_thumb
Klikni pro zvětšení

Mail

Používám Gmail a mám kolem 40 GB dat. Instalace nové verze poštovního klienta proběhla zcela bezproblémově, všechny mejly se natáhly kam měly a po pár minutách jsem mohl aplikaci na sto procent používat. Dlouho už se mluvilo o nové podobě a spousta lidí se na ni těšila. Jsem asi staromilec, ale první co bylo, že jsem přepnul zpátky na starý vzhled, což je naštěstí možné. To sloupcové zobrazení mně vůbec nesedí, sdružování konverzací nepotřebuji. Ale každému co jeho jest. Co je ovšem parádní vychytávka je rychlý náhled webové stránky přímo u odkazu v e‑mailu. A animace např. při Odpovědět na zprávu taky nemá chybu.

lion-mail-1

lion-mail-2_thumb
Klikni pro zvětšení

Safari

O prohlížeči už jsem tady o kousek níž dva příspěvky psal, tak snad jen zdůrazním ještě nadšení z rychlosti. Ještě pořád se z toho nemůžu vzpamatovat, jak rychle teď všechno frčí. Bomba! A parádní je i nový Download manager.

Celoobrazovkový režim

Na mém iMacu moc nevyužiji, ale věřím, že na menších displejích je požehnáním.

Invisible Library

Opět se několik lidí strašně rozčilovalo, že nevidí Knihovnu. Apple ji asi schoval schválně, aby si méně zkušení uživatelé omylem něco nesmazali. Ale zobrazit ji je jednodušší než přijít v Brně na Cejlu o šrajtofli. Otevřte si Terminal, zkopírujte tam následující příkaz chflags nohidden ~/Library a potvrďte.

Verzování v TextEditu

Docela bomba, ale osobně to asi moc nevyužiji. I když jeden nikdy neví :o)

lion-textedit-1

lion-textedit-2_thumb
Klikni pro zvětšení

Launchpad

Nevím, no. Vypadá to efektně, ale perfektně fungující Spotlight, případně jiné launchery třetích stran, mně přijdou efektivnější. Ale třeba si na to někdo zvykne…

lion-launchpad

Finder

Až se budete čílit nad velikostí ikonek v levém sidebaru okna Finderu, mrkněte se prvně do předvoleb systému > Obecné a tam si velikost ikonek změňte ;o) Jenom jsem nepochopil, proč jsou připojené disky a oblíbené položky mezi sebou oproti Snow Leo prohozené. Ale co, tak si zvyknu, no :o) Příjemnou drobností při přesouvání/kopírování více souborů je malá červená ikonka s jejich počtem u kurzoru.

lion-finder-1

lion-finder-2

lion-finder-3

Aplikace

Samozřejmě programy napsané pro PPC už vám nepoběží, protože Lion neobsahuje emulační vrstvu Rosetta. Upřímně řečeno, považuji to za plus. Aspoň jsem se zbavil pár starých potvor, které jsem stejně nespustil, ani nepamatuji. Vývoj zkrátka nezastavíte ;o) Zásadním pro mě bylo fungování Adobe balíku CS3 a to můžu potvrdit – zatím žádný problém… InDesign, Illustrator, Photoshop i Acrobat Pro fachčí, jak mají. Zbytek mých aplikací funguje také bez problémů, u některých byl nutný update na poslední verzi. Jediné, co zatím nefunguje je iShowU. Vývojáři píší na jejich stránkách něco o tom, že Apple cosi v Lionovi změnil a že bude potřeba iShowU teď asi nějak předělat nebo co. Moc jsem to nepochopil, ale věřím, že se to nějak vyřeší. Druhým mým drobným problémem je Synk Standard. Aby byl funkční, je potřeba zakoupit za 40 babek novou kompatibilní verzi (upgrade za $30). Upřímně – kašlu na to. Nadělal jsem si na pravidelné zálohování naplánované úlohy v Carbon Copy Cloneru a mám vystaráno.

Celkový dojem

Asi vás po přečtení předchozích řádků nepřekvapí, že je veskrze pozitivní. Rychlost, krásné GUI, Mission Control, gesta, skvělá cena, bezproblémová instalace i samotný chod systému. To jsou asi zásadní pojmy, které mě napadají při vyslovení slova Lion.BlueBoard.cz

blog comments powered by Disqus
© 2005–2018 Mach Napište mně