Několik (snad) zajímavých odkazů 170

Jelikož už pomalu plánujeme další výlet na Zakarpatskou Ukrajinu (v příštím roce), tak se zase „přehrabuji“ na netu v cestopisech z této oblasti. Hodně mě pobavilo povídání Jaroslava Mencla o návštěvě Zakarpatí v roce 2010. Moc se v něm sice nechodí po přírodě, ale ta setkání s lidmi a vtip, s jakým je to celé napsáno, stojí za přečtení. Pěkné černobílé fotky jako bonus.

Dalším zábavně psaným povídáním je článek Michala Lepšího o přechodu Boržavy a Horhan. Krásné zážitky, spousta fotek a informací. Paráda!

To byly nějaké starší kousky… a jaká je situace na Zakarpatí teď? Na Trekingu vyšel aktuální článek, který se místy nečte lehce a člověku je z toho docela smutno. Např. masivní (nelegální a nekontrolovanou) těžbu dřeva v okolí Usť‑Čorné můžu potvrdit z vlastní zkušenosti :o( A zmínka o vyjebancích v offroadech, kteří už se prohání i po Horhanách, když předtím navijáky vytrhali překážející hraniční kameny z I. republiky, mě vytočila do ruda. Pokud chcete zažít zakarpatskou přírodu ještě jakžtakž v cajku, tak neváhejte a vyražte co nejřív.

A na závěr dvě překrásná timelapse videa. První je z celkem ještě tajuplných Bieszczad – míst na pomezí Slovenska, Ukrajiny a Polska. Krásné záběry střídajících se čtyř ročních období…Druhé video je až z daleké jihoamerické Patagonie a doslova a do písmene bere dech. Pokud vaše mašina stíhá, tak můžete jít v rozlišení dokonce až na 8K! Úžasná a profesionální práce… radost pohledět.


blog comments powered by Disqus
© 2005–2018 Mach Napište mně