Okresní přebor na Nově… Navoněná zdechlina?

Jsa několik týdnů masírován médii a pozitivně nalaďován Fily, Spáčilkami a Staňky na televizní „událost sezóny“, nemohl jsem se pondělní osmé večerní ani dočkat. Čekat nás měl brutálně černohumorní seriál o vesnickém fotbale, jaký tady prý ještě nebyl.

Ehm… po zhlédnutí prvního dílu vám teda tak nějak nevím a jsem jaksi na rozpacích. Ano, takovýto seriál opravdu na Nově ještě nevznikl. Ano, je až nezvykle příjemné sledovat na obrazovce spoustu lidí v jedné exteriérové scéně narozdíl od nekonečných monologů „doktor–sestra v ordinaci“. Ano, je fajn slyšet i v osm večer normální mluvu, jakou skutečně ve vesnickém fotbalu uslyšíte. Ano, je sakra fajn vidět Luďka Sobotu snad poprvé ze sebe nedělat koktavého dementa a hrát poměrně vážnou roli. Ano, kulisy a exteriéry (včetně detailních záběrů kamery) mají přesně tu šťávu a chuť venkovských zákoutí. Ale stačí tohle všechno na TV událost sezóny?!

Sám za sebe, jako filmový laik a běžný televizní divák, říkám ne. Možná je to záměr nebo nějaký nový filmový směr a móda, ale já tu topornostkřečovitost postav, dialogů a střihů prostě nechápu a neberu. Trapnost povýšenou na umění uvidíte např. v Hoří, má panenko, tady to byla jen a jen trapnost pro trapnost. Měla to být především sranda (byť místy černá nebo hořkosladká), ale já se u prvního dílu usmál snad jen dvakrát. Kecy v kabině nebo v hospodě nikam nevedly, jednotlivé scénky neměly pražádnou piontu (co třeba ta nebetyčně nablblá s forbesem?!)... Rozebírání toho, zda zesnulého trenéra rozpráší na hřišti nebo ne, bylo tááák dlouhé a únavné, že už jsem si přál, aby jim ten pytlík s jeho popelem spadl někam do potoka a byl klid. Pan Sobota sice nekoktá, ale že by to stačilo na to, abych si před jeho postavou sedl na zadek, tak to ani náhodou. Pokladník a veterinář – ty bych vystřelil na Měsíc hned! Btw, pokladník Pavel Kikinčuk – pamatujete toporného Šimona Pláničku ze Slunce, seno, ... ? To je bohužel on! Tohle jako má být současné komediální herectví?! Tohle se vám líbí a má to být sranda?! Ufff…

A Ondra Vetchý? No samozřejmě, miluju jeho Janka z pohádky S čerty nejsou žerty (kdo by nemiloval?) nebo jeho role v Goletovi, Pinajsovi se sádlem, Černých baronech aj., ale v posledních letech už mám té jeho stylizace „pozitivního blbečka“ fakt plný zuby. Jasně, patrně mu to předepsal scénář, ale výsledek mě stejně nebere. Ale chápu, že fanynky budou vzdychat nadšením tak jako tak, protože Ondra je skutečně kus chlapa, kór když se v kabině vysvleče do půl těla.

Čekal jsem od seriálu něco jako Kožené slunce, ale zmíněný Kachyňův film ze stejného prostředí (a taky s Ondrou Vetchým v hlavní roli) mě teda bavil mnohem víc. Nezatracuji ještě celý seriál… má se tam objevit i Trojan a Vilhelmová, takže uvidíme, jak to bude vypadat dál. Ale rozhodně mě první díl nenadchl tak, abych každé pondělí seděl přikovanej v osm k bedně. A vás?BlueBoard.cz

blog comments powered by Disqus
© 2005–2018 Mach Napište mně