Malé češtinářské povzdechnutí – psaní složených číselných výrazů

O typografii a pravopisu jsem tady snad ještě nepsal. Je mně sice jasné, že to jsou věci, které většinu populace až tak netlačí, a že na špatně napsané „i/y“ ještě nikdo neumřel, ale stejně jsem zastáncem názoru, že aspoň základní znalosti české gramatiky by měl ovládat každý. Že tomu tak není, o tom se přesvědčuji dnes a denně a je to bohužel smutný fakt. Fakt o to smutnější, že i opravdu velmi sledovaná média (tištěná i elektronická) si se správným pravopisem či sazbou hlavu vůbec nelámou. A vysvětlujte pak komukoliv, že takhle se to opravdu nepíše, když on to viděl přesně takhle na titulce MFDnes, a že přece není možné, aby to takhle špatně vysázely „nejčtenější seriózní noviny“ (MFD byl příklad, našly by se mraky dalších…).

Jednou z mnoha věcí, která mně fakt drásá oči, je rozšířené špatné psaní složených číselných výrazů. Ať jde o celostátní tisk nebo reklamní letáček prodejce kuřat z Hornídolní, všude jsou k vidění různé šílené varianty ti, -ti, - ti atp. Takže jednou provždy! Pokud vytváříte a píšete výraz složený z číslice a slova a nechcete ho vypisovat celým slovem (např. dvanáctiletý), pak se číslice sází přímo ke slovu, bez mezery a bez všech další „serepetiček“ okolo!

Takže potom SPRÁVNĚ napíšete např. tohle:
12letý chlapec
20tunová konstrukce
10kilogramová krůta
6minutový interval
24stupňové speciální pivo
…a tak podobně.

A V ŽÁDNÉM PŘÍPADĚ UŽ NIKDY V ŽIVOTĚ POD TRESTEM SMRTI NENAPÍŠETE TAHLE ZVĚRSTVA:
20ti letá whiskey
12-ti karátové zlato
7 - mi násobný vítěz závodu
17 - ti palcový monitor
5timetrové lano

Všem čtyřem čtenářům, které zaujal tento článek děkuji za pozornost a tomu jednomu, co si to bude i pamatovat a řídit se tím, blahopřeji :o)))


Chudák Tullamorka :o(

blog comments powered by Disqus
© 2005–2018 Mach Napište mně