NAPROSTÁ BOMBA! Tip pro OS X – vykopírujte text rovnou z QuickLook náhledu!

Tak tohle je podle mě největší pecka za cca poslední rok‑dva, která se zjevila na poli tipů pro OS X! Proč jsem to jen neznal dřív…?

Za jednu z nejlepších vychytávek všech dob od Apple považuji už dlouhodobě QuickLook (hned v závěsu AirPlay). QL, jak jistě víte, slouží pouze k zobrazení souboru bez nutnosti otevírat jej v příslušné aplikaci, ovšem není možno soubor editovat.

Věděli jste ale, že existuje možnost, jak i v pouhém QL náhledu textového dokumentu nebo PDF vybrat a zkopírovat text…?!?!? Pokud nevěděli jako já, tak si navíc představte, že tenhle tip byl zveřejněn na osxdaily.com už v listopadu 2011!!! Šajze, jaktože to nekolovalo po všech webech píšících o platformě Mac a hlavně – jaktože se to nedostalo ke mně?! :o)

No, zaplaťsatan, že aspoň teď už o tom vím a svět je zase o dost hezčí ;o) A vám můžu poradit jen jedno: neváhejte a okamžitě si tuto možnost pomocí Terminálu aktivujte, protože to je taková pomoc pro vaši efektivitu, že to ani nelze docenit. Jenom by mě zajímalo, proč je u všech všudy tahle genialita defaultně vypnutá…? Co tím jako chlapci z Cupertina sledují? Ehh…

ql-text-copy

Jsem si jistý, že návod na výše odkazované stránce je pro vás dostatečně srozumitelný, ale pokud by měl náhodou někdo nepřekonatelný problém s anglinou, tak ve zkratce návod i zde:


1) Spusťte Terminál (Aplikace > Utility > Terminál.app)

2) Do okna Terminálu zkopírujte následující zápis a potvrďte Enterem:

defaults write com.apple.finder QLEnableTextSelection -bool TRUE;killall Finder
3) Změny se projeví ihned a můžete rovnou vyzkoušet zobrazení libovolného texťáku nebo PDFka pomocí QuickLook náhledu a označení textu kurzorem s následným Cmnd+C pro zkopírování do schránky.

4) Pokud byste chtěli z nějakého podivného důvodu tuhle vychytávku znovu „vypnout“, tak do okna Terminálu zkopírujte následující a znovu potvrďte:

defaults delete com.apple.finder QLEnableTextSelection;killall Finder

poznamkaPozn.: Finta funguje pouze pod 10.7 a novějším!

blog comments powered by Disqus
© 2005–2018 Mach Napište mně